Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Pomorska Pielgrzymka PZC

4 czerwca 2024 - dodał x.M.O.

Program pielgrzymki, bardzo bogaty, rozpoczęliśmy we wtorek rano udając się do Katedry w Koszalinie. Odwiedziliśmy muzeum i spacerowaliśmy po parku nad rzeką Dzierżęcinką. Kolejny przystanek na naszej trasie to zabytkowy i bardzo urokliwy kościół w Iwięcinie. Ostatnim miejscem tego dnia było Darłowo jako miasto królewskie Eryka Pomorskiego, który był królem Danii, Szwecji i Norwegii w XIV wieku.

            W środę zwiedzaliśmy Bazylikę Katedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie. Naszą uwagę zwrócił największy w Polsce 25 metrowy ołtarz główny, ambona, prospekt barokowych organów, konfesjonały rokokowe, sklepienia, stalle. W Muzeum Diecezjalnym widzieliśmy egzemplarz Biblii Gutenberga i wiele pięknych dzieł sztuki sakralnej. Następnie udaliśmy się do Malborka, aby zwiedzić zamek krzyżacki. Potem muzeum STUTTHOF – najdłużej działający niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny /od 2 września1939 do 9 maja 1945. W tym dniu zobaczyliśmy jeszcze kanał łączący drogą morską Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską tzw. Przekop Mierzei Wiślanej.

            Kolejny dzień pielgrzymki zaczęliśmy od Lidzbarka Warmińskiego i zwiedzania XIV wiecznego Zamku Biskupów Warmińskich. To najlepiej zachowany zabytek obronnej architektury gotyckiej w Polsce. Wielki refektarz, komnata audiencyjna, kaplica zamkowa to tylko część pomieszczeń, które widzieliśmy. Miejscem następnym tego dnia był Stoczek Klasztorny z Sanktuarium Matki Bożej Pokoju i drugim miejscem uwiezienia bł. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia i Gietrzwałd z obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej czczonej od XVI wieku. Gietrzwałd stał się miejscem kultu pielgrzymkowego po objawieniach w roku 1877. Objawienia te są jako jedyne w Polsce oficjalnie potwierdzone przez Kościół Katolicki. Jest to jedno z 12 miejsc na świecie uznawanych przez Watykan za autentyczne objawienia. Nocowaliśmy w bardzo dobrze wyposażonym i pięknie położonym Ośrodku Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach.

            Po śniadaniu pojechaliśmy do Torunia. Pierwszy na naszej trasie był kościół Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Następnie spacer po toruńskiej starówce z przewodnikiem odsłaniającym w opowieściach bogactwo historii pięknego Miasta. Widzieliśmy planetarium, okrąglak czyli jedyne w Polsce więzienie w kształcie rotundy, gotycki kościół z XIII w. Wniebowzięcia NMP i bł. ks. Stefana Frelichowskiego, plac Rapackiego, pomnik błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, krzywą wieżę czyli odchyloną od pionu o ok. 1,46 m.  średniowieczną basztę obronną, dom Mikołaja Kopernika, katedrę świętych Janów, rynek z gotyckim ratuszem staromiejskim, dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika  z 1853 roku, pręgierz w postaci Osła.

            Ostatni dzień pielgrzymki to odwiedziny w Caritas Diecezji Bydgoskiej i cudowny spacer pod przewodnictwem Pani Agnieszki i znakomitych przewodników. Zaczęliśmy od Muzeum Diecezjalnego i katedry pw. św. Marcina i św. Mikołaja, która jest sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości znanej jako Madonna z Różą. Następnie stary rynek, fontanna z 1909 roku ,,Dzieci bawiące się z gęsią’’, most staromiejski, spichrze nad Brdą, kościół Klarysek, Kamienice, hotel pod Orłem, monumentalna fontanna pod tytułem „Potop”. W lodziarni Cafe Primo, do której zostaliśmy zaproszeni przez naszych Gospodarzy na najlepsze lody w mieście. Jeszcze spacer i odpoczynek na wyspie młyńskiej ze starymi spichrzami i młynami Rothera. Przejazd do Skrzatusza do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, do którego blisko od 450 lat przybywają pielgrzymi, aby modlić się za wstawiennictwem Maryi.

            Pielgrzymka była swoistym czasem rekolekcji w drodze, z modlitwą i Słowem głoszonym każdego dnia przez ks. Mariusza.

            Dziękujemy za ten dobrze zorganizowany i mam nadzieję przeżyty czas.


Zobacz wszystkie zdjęcia

Zainstaluj aplikację Caritas