Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Dzieci z Gruzji w naszej Archidiecezji

26 sierpnia 2008 - dodał pm

Od 26 sierpnia Caritas gości w Szczecinie grupę 50 dzieci z różnych miejscowości Gruzji.


Tak jak było zaplanowane, 26.08. około godziny 20-tej na lotnisku w Goleniowie wylądował samolot z grupą 90 osób z objętej konfliktem zbrojnym Gruzji. Czterdziestka dzieci starszych pojechała wraz z tłumaczami do Gorzowa, a pięćdziesiątka z nich pozostała w Szczecinie.

Dzieci są bardzo żywiołowe i pozytywnie nastawione do rzeczywistości, nie brakuje im chęci na zabawę i poznawanie nowego kraju i kultury. Opiekujący się nimi wychowawcy szybko znaleźli wspólny z nimi język, cały czas pracuje także jedna tłumaczka.

Dziś w Kościele Gruzińskim obchodzone jest trzecie co do ważności święto - Zaśnięcia NMP, z tej okazji rano w kaplicy Szkół Salezjańskich na ul. Ku Słońcu odbyło się specjalne Nabożeństwo dla dzieci. Tylko na tą okazję przygotowano specjalne świeczki oraz sprowadzono ikony, aby dzieci mogły poczuć się jak w Ojczyźnie.
Po tradycyjnym tego dnia śniadaniu (bogatym w owoce sezonowe) czekały na dzieci atrakcje na zewnątrz budynku. Przygotowano zjeżdżalnie oraz trampoliny, można było zwiedzać wozy strażackie, grać w piłkę czy jeździc konno. Grupę zabawiał także klown.

Dzieci bawią się dobrze i poza problemami w komunikacji na nic nie narzekają. Szybko uczą sie podstawowych polskich słów i tak np. często słychać na stołówce "chleb", szczególnie wtedy gdy go brakuje. Pieczywo znika ze stołów nadzwyczaj szybko, ponieważ jest podstawą pożywienia w Gruzji i jest podawane do każdego posiłku.

W kolejnych dniach zaplanowane są wycieczki po Szczecinie oraz okolicy. Dzieci wracają do Gruzji, wspólnie z grupą z Gorzowa, 11 września. Organizatorzy robia wszystko, aby tych dwóch tygodni w Polsce nie zapomniały na całe życie.

Zainstaluj aplikację Caritas