- O Caritas
- Placówki i ośrodki
- Programy pomocowe
- Akcje i zbiórki
- W parafiach
- SKC
- Wolontariat
- Program FEPŻ
- Pomoc dla Ukrainy
- Kontakt
Trwa nabór wniosków od osób zainteresowanych wsparciem w ramach programu „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” dla Organizacji Pozarządowych– edycja 2025.
CEL PROGRAMU:
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na pomocy asystenta w:
1) wykonywaniu przez uczestnika czynności dnia codziennego;
2) wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez uczestnika miejsca;
3) załatwianiu przez uczestnika spraw urzędowych;
4) korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa);
5) zaprowadzaniu i odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej.
Z pomocy w ramach programu mogą skorzystać:
1. Dzieci od 2 do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2. osoby z niepełnosprawnością posiadające orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, niebędące członkami rodziny uczestnika:
1. posiadające dokument potwierdzający kwalifikacje w kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta; lub
2. posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu; (Posiadanie doświadczenia może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna, (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością. Ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do realizatora Programu; lub
3. wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, pod warunkiem, że osoba wskazana spełnia przynajmniej jeden z warunków, o których mowa w pkt1 lub 2.
W przypadku, gdy usługi asystencji osobistej będą świadczone na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, wymagane jest także:
1) zaświadczenie o niekaralności;
2) informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru;
3) pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
W przypadku zakwalifikowania do programu w pierwszej kolejności asystenta wskazuje OzN. Jeżeli uczestnik nie wskaże takiej osoby asystent zostanie wskazany przez realizatora programu.
W karcie zgłoszeniowej opisujemy jakie mamy oczekiwania dotyczące zakresu wsparcia, świadczonych usług, a także ilości godzin wsparcia. Ilość godzin wsparcia określona jest w programie i jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności.
JAK PRZYSTĄPIĆ DO PROGRAMU?
Nabór wniosków w ramach Programu trwa do odwołania lub wyczerpania godzin asystencji osobistej.
Wnioski będą przyjmowane w siedzibie Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej,
ul. Henryka Wieniawskiego 5, 71-142 Szczecin, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 – 15.00,
po uprzednim umówieniu telefonicznym z osobami koordynującymi.
Osoba ubiegająca o wsparcie w ramach programu składa następujące dokumenty:
Jeśli dokumenty w imieniu uczestnika składa inna osoba przedstawia kserokopię postanowienia sądu o opiekunie prawnym, pełnomocnictwo notarialne lub pełnomocnictwo zwykłe (oryginał do wglądu w przypadku złożenia dokumentów rekrutacyjnych w wersji papierowej).
Dokumenty można przesłać także pocztą tradycyjną na adres:
Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, ul. Henryka Wieniawskiego 5, 71-142 Szczecin
Dodatkowych informacji udzielają:
1. Krzysztof Bindas, tel. 506 584 447
2. Wieńczysław Śniechowski, tel. 500 301 194
e-mail: asystent@cask.pl
Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące realizacji programu znajdują się w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla Organizacji Pozarządowej” – edycja 2025
Program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025” finansowany z państwowego funduszu celowego pn. Fundusz Solidarnościowy.