Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Okno Życia w Szczecinie

Zobacz także:

Okno życia
to specjalnie przygotowane miejsce,
w którym każda matka może
anonimowo zostawić
nowonarodzone dziecko
nie narażając jego lub siebie na niebezpieczeństwo.

Okno Życia jest zlokalizowane w dostępnym, a zarazem dyskretnym miejscu i jest otwarte przez całą dobę. Po otwarciu Okna i pozostawieniu tam dziecka, nadany zostanie delikatny sygnał, słyszalny tylko dla dyżurującej siostry zakonnej, która zajmie się nim we właściwy sposób. Przy naszym szczecińskim oknie będą dyżurować siostry z dwóch zgromadzeń zakonnych – Uczennice Krzyża i Służebniczki Starowiejskie. Pozostawiony w Oknie noworodek do czasu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego po pobieżnej ocenie zdrowia będzie przebywał w specjalnym "ciepłym gniazdku". Przewiezione do szpitala dziecko przejdzie dokładne badania, a następnie zostanie skierowane do pogotowia rodzinnego. Równolegle zostanie uruchomiona procedura ustalenia tożsamości i droga adopcyjna. Dzieci z okna mogą prędko trafić do adopcji, a w czasie okresu trwania procedury adopcyjnej przebywają już u nowej rodzinie.

Okno Życia jest ostatecznością w tych wypadkach, gdzie nie odbyło się zrzeczenie praw rodzicielskich i przekazania dziecka do adopcji normalną prawną drogą. Okno Życia z jednej strony ma zapobiegać porzuceniom niemowląt z narażeniem ich życia, a z drugiej strony ma być nieustannym głosem za życiem i alternatywą dla wyboru śmierci i aborcji. Z całą pewnością otwarcie pierwszego w Szczecinie Okna Życia, poprzez wagę wartości życia człowieka, stało się wydarzeniem, które było ukoronowaniem Dni Papieskich.

70-485 Szczecin ul. Królowej Korony Polskiej 28  Gdzie znajduje się Okno Życia? – spójrz na plan Szczecina.

Uroczyste poświęcenie Okna Życia odbyło się 16.10.2009 w 31 rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości oraz zapoznanie się z prezentacją multimedialną przygotowaną na konferencę prasową, która odbyła się 14.10.2009 na Uniwersytecie Szczecińskim.



Załączniki:

Zobacz wszystkie zdjęcia

Zainstaluj aplikację Caritas